SIP дім своїми руками, поради

Що корисно знати про свою ділянку
Проектні роботи
Фундамент
Перекриття
Стіни
Дах

Дослідження ділянки забудови

Необхідність геодезичного дослідження та маркування нової ділянки під забудову незаперечно. Ігнорування цим дослідженням може привести до додаткових досить високих витрат та навіть втрат. Нижче я розгляну деякі неприємні ситуації, що можуть виникнути при не проведенні таких досліджень та наслідки таких ситуацій.

Маркування ділянки

Ви придбали ділянку під забудову, можливо дешево, в мальовничому місці, все так як ви планували. Варто перевірити її межі та розташування внесені в Державний земельний кадастр. Часто виникає ситуація, що новий власник ділянки одразу починає забудову зекономивши і не перевіривши її розташування згідно Державному земельному кадастру. На сусідній ділянці, що межує з вашим, з’являється також новий власник. І він, на відміну від вас, перевірив межі та розташування своєї ділянки. Може виявитися, що в кадастрі була помилка, і це не дивно, адже Державний земельний кадастр створений не так давно. Внаслідок, дійсна межа сусідньої ділянки може пролягати через ваш новий дім. Далі суди, спори, перенесення будівлі (якщо це можливо) або викуп частини сусідньої ділянки тощо.

Перевірка меж, розташування та призначення ділянки коштує не так дорого, зате дасть вам, як новому власнику, більше впевненості та перестрахує від певних негараздів з сусідами.

Інженерно-геологічні умови

Визначення інженерно-геологічні умов для зведення фундаменту будинку не менш значуще питання до якого необхідно підійти найбільш ретельно. Фундамент – це основа вашої майбутньої будівлі. Він сприймає всю вагу будинку і передає її на ґрунтову основу (природну) чи штучну. Глибина закладення фундаменту, нахил фундаменту, склад ґрунту, водні горизонти суттєво впливають на стабільність фундаменту та відповідно на довговічність майбутнього будинку. Особливо, якщо будинок зводиться біля моря, в сейсмічно активних місцевостях, в місцях з рухливими ґрунтами чи з плавунами, в кам’янистих ґрунтах тощо. Факторів дуже багато і відповідно багато причин, що можуть викликати проблеми з фундаментом та руйнування будинку.

На основі інженерно-геологічних умов конструктор закладає відповідний фундамент в проект вашої будівлі. Без визначення цих умов конструктор не зможе виконувати проектні роботи, а забудовник приречений на переплату за занадто коштовний та надлишковий по міцності фундамент, або за дешевий та ненадійний – втрати будуть у майбутньому близькому чи далекому залежить від випадку.

Випадок, що часто зустрічається при зведенні фундаменту із гвинтових палей для будинку із сіп панелей без геодезичного дослідження. При механізованому вкручувані палей у ґрунт може виявитися різного роду перепони (каміння, щебінь), що перешкоджають спорудження такого виду фундаменту. В результаті: гроші викинуті на гвинтові палі, оренду техніки, послуги бригади та змарнований час.

Інший випадок, палі вибрані недостатньої довжини. В результаті з часом палі можуть просісти, посунутися тощо. Перші ознаки перекосу будинку: заклинювання дверей, вікон, тріскання скла у вікнах, тріщини та відшарування штукатурки.

Визначені інженерно-геологічні умови для конструктора і для вашого проекту – це дуже цінний масив даних. Визначення цих умов, професійне використання у проектуванні може значно збільшити термін експлуатації вашого будинку, уникнути перекосу та руйнування у майбутньому.

Ґрунтові води

Не менш важливий фактор для фундамента – глибина залягання ґрунтових вод. Основні проблеми, які можуть викликати низька глибина ґрунтових вод: промерзання, спучення ґрунту, підмивання підошви фундаменту. В результаті, можуть з’явитися тріщини фундаменту, руйнуватися труби каналізації, затоплюватися підвальні приміщення. Підмивання підошви фундаменту може привести до нерівномірної осадки та перекосу будівлі.

Геодезичні дослідження дозволять визначити горизонти ґрунтових вод, а конструктору розпланувати гідробар’єри, осушувальні канали та інші захисні заходи. Не зайвим буде визначення водоносного шару і місця з найбільшою ємністю водного джерела для спорудження колодязя. Звісно, що простіше буде зробити пробні свердловини до побудови будинку.

Геотермальне опалення

На даний час інтенсивно набирає оберти спорудження свердловин для геотермального опалення. Така технологія опалення досить коштовна адже потребує буріння свердловин глибиною 50-200 м. Визначення можливості для спорудження такого вертикального теплообмінника також залежить від даних зібраних за допомогою геодезичного дослідження. Завчасне проведення таких досліджень може ввести суттєві коригування у проект вашого майбутнього будинку.

Характерні ґрунти

Скелистий ґрунт майже не стискається, не просідає та не промерзає. Але виконання земляних робіт на таких ґрунтах дуже трудомістке. Траншеї в таких ґрунтах не роблять, а фундамент влаштовують прямо на поверхні ґрунту. Ділянку перед цим необхідно вирівняти.

Гравійний ґрунт також не стискаються і не розмиваються. Глибина промерзання таких ґрунтів мала (в межах половини метра). Глибина закладення фундаменту в цих ґрунтах приймається не менше глибини промерзання (більше половини метра).

Глинистий ґрунт має особливість – при промерзанні спучується. Ці ґрунти можуть стискатися і давити на підошву фундаменту з силою приблизно 10 т/м.кв. Якщо вологість такого ґрунту висока, то глибину фундаменту роблять рівній глибині промерзання цього типу ґрунту. Спученисті ґрунти осідають не рівномірно і це може викликати нерівномірне осадження фундаменту. Закладенням фундаменту на глибину рівній глибині промерзання або більшій, можна уникнути нерівномірність осадження фундаменту.

Піщаний ґрунт має свої переваги. Цей ґрунт мало промерзає, він не стискається, має високу пористість, являється відмінним дренажем. Глибина закладки фундаменту в такому ґрунті може коливатися в межах 0,5-0,7 м.

Суглинок (супесь) містить пісок і глину (10-30%). Суглинок пропускають воду і промерзають на значну глибину (до 2 м). Відповідно і фундамент необхідно закладати на глибину не меншу ніж розрахована глибина промерзання.

Непридатні для фундаменту ґрунти (замулені, торф’яні, пісок з глиною і мулом) заміняють насипною подушкою товщиною 20 см із крупнозернистого піску. Після укладки насип трамбують і заливають водою для осадження.

Троянда вітрів

Розташування відносно сторін світу